Kaunas yra prekyba, prekyba yra Kaunas


2016 - 08 - 01
Monumentalioji dailė Monumentalioji dailė

Leiskite man pradėti nuo to, kad Kaunas visada buvo prekybos miestas. Maža to, laisvos prekybos miestas, kurio neužsmaugė tarybų valdžia, nes į mano gimtąjį miestą ji nebuvo atėjusi. Tai yra, Kaune buvo rubliai ir kai kur rusiški užrašai, bet tvarka buvo savo, lietuviška.

Yra valgyti ir gerti Yra valgyti ir gerti

Ne tik pas mane Žaliakalnyje, kur mano močiutė ir diedukas gyveno praktikškai laisvosios rinkos ekonomikos sąlygomis (na, gal ne visiškai, bet kažkiek). Diedukas turėjo pareigas tai šen, tai ten (geriausiai prisimenu, kaip buvo jau į karjeros pabaigą komendantas Kauno Klinikose ir už viską ten atsakė; pats žodis „komendantas“ man skambėjo išdidžiai, dabar galiu įsivaizduoti savo dieduką, Juozą Marčiulionį, su kariška uniforma ir šautuvu prie diržo, kurio bijo visi didžiulėje Klinikų teritorijoje, o kartais ir už jos ribų). Gi močiutė buvo, tuo tarpu, gėlininkė, specializavosi lauko gėlėse – niekada neužsiėmė nei rožėmis, nei tulpėmis, nei gvazdikais bei lelijomis, taip pat jos nedomino ir vainikėliai, ji buvo bijūnų ir astrų žmogus. Jos darbo vieta buvo Žaliakalnio turgus, kur ji keliaudavo su vežimėliu ir kasdien nusiveždavo savo augintas gėles, ir parsiveždavo pinigus.

Žali kokteiliai daromi taip Žali kokteiliai daromi taip

Tai buvo Kauno gyvenimo būdas. Tai buvo ne tik Žaliakalnyje, bet ir visur. Tai ir liko Kauno gyvenimo būdas, nes kol kiti miestai aiškina, kad nėra darbų, Kaunas tyliai ramiai sau susikuria darbo vietas. Paskui visi klausia: „iš kur?“, „kaip?“ – o Kaunas sako, kad šiaip jau darėm ir padarėm, nes nebuvo uždrausta.

Mane pakvietė į Kauno urmo miestelį. Žinau, daug kas vadina „urmo baze“, ar „urmo turgumi“, bet oficialus pavadinimas yra „Prekybos miestelis Urmas“, bet net ir tas yra ne visai tinkamas.

Begalinės galerijos ir kilometrai Begalinės galerijos ir kilometrai

Žinote, kodėl? Nes tai ne miestelis. Prekybos miestelis galėtų būti dvidešimt palapinių, ar kažkas panašaus. Ar trisdešimt kioskų.

Aš nežinojau, ko tikėtis. Aš maniau, kad šiaip sau nekvies žvaigždės tenai apsilankyti, bet nežinojau, ką rasiu.

Net yra ir mano portretas Net yra ir mano portretas

Vieno nesitikėjau, kad aš pamatysiu parduotuvių ne miestelį, bet miestą, kokius mačiau Amerikoje, Britanijoje ar Italijoje (ten vadinami „designer outlets“, dizainerių parduotuvės su mandrais prekių ženklais visą laiką ant išpardavimo, čia truputį ne taip). Čia radau kažką panašaus, bet žymiai didesnio.

Aš nejuokauju. 17 hektarų, 2500 parduotuvių. Jie sakė, kad reikia keturių valandų, jei nori apeiti visas parduotuves. Ne. Per keturias valandas gal praeisi visais koridoriais per visus prekybinius taškus. Jei nori nueiti į kiekvieną parduotuvę ir kiekvienoje praleisti po MINUTĘ, tai šitam reikėtų 42 valandų.

Indiškasis Tandooras Indiškasis tandooras, tai toks pečius duonai kepti, or something

Todėl jūs gal manęs nevertinsite iš neigiamos pusės, jei nepradėsiu vardinti, ko ten yra. Drabužiai, tušinukai, įrankiai, maistas, gėrimai, lygintuvai, piniginės, knygos, antikvariniai medaliai – aš manau, kad ten nėra tik branduolinių ginklų ir automobilių (ta prasme, automobiliai yra, tai yra žmonių, atvykusių ten, automobiliai, 3000 parkavimo vietų). Ten yra šiaip jau visko.

Ką noriu pasakyti, kad jei ten nerandate kažko, ko jums reikia, tai jums to dalyko nereikia. Patikėkite manim, aš geriau žinau, ko jums reikia, ir jūs tuo įsitikinsite, atvykę čia.

Centrinis Kauno turgus, yay Centrinis Kauno turgus, yay

Vien „Centrinis Kauno Turgus“, kur stovėjau apspangęs didžiuliame, Žalgirio arenos dydžio paviljone, ir gėriau žalias sultis iš kažkokių žolių, yra kažkas kito. Ten net duoną kepa indiškame senoviniame tandoore, nekalbant apie viską kitą, ką ten parduoda. Eikit dar pažiūrėkit nuotraukų apie tą turgų čia  – nes aš negalėjau tiek prifotografuoti, kiek jie yra prifotografavę.

Kalakutas Kalakutas

Šis turgus yra neįtikėtinas. Čia neini apsipirkti, čia eini į medžioklę. Pasižiūri į senovinius angliškus autobusus, kurie yra pastatyti prie įvažiavimo, supranti, kad čia yra bepročiai, bet gerąja prasme, pavalgai kažką, na, ir puoli medžioti visko, ko tikėjaisi rasti ir ko nesitikėjai rasti.

Dydžiai yra neįtikėtini Dydžiai yra neįtikėtini

Ir dar ten yra didžiulis pieštinis pano, vaizduojantis senovinę stotį (aš manau, kad tai yra Paddingtonas Londone, nes tai buvo mano geležinkelio stotis, kai aš gyvenau Anglijoje), ir ten yra ne tik Anglijos karalienė, bet dar visokie personažai ir miestelio gyventojai. Aš niekada nemačiau niekur tiek dėmesio moderniai monumentaliajai dailei. Anksčiau kokia Sofija Veiverytė nutapydavo vieną kitą freską ligoninėje ar kolūkyje, bet čia tų piešinių yra dešimtys.

Prašau, apsilankykite, nes jūs negalėsite patikėti, kad ligi šiol nebuvote ten. Aš negalėjau patikėti, ir važiuosiu vėl, net jei man nieko nereikės, aš vis tiek rasiu ten ką nusipirkti.

 

Prekybos miestelis Urmas, Pramonės pr. 16, Kaunas. Tel. +370 37 350 662. www.urmas.net

Nuo pirmadienio iki šeštadienio: nuo 09:00 iki 18:00, sekmadieniais nuo 09:00 iki 15:00.